A böjt hatása az egyes ayurvedikus testtípusokra
A böjt manapság divatos szokássá vált a nyugati társadalomban, azonban tisztában kell lennünk azzal, hogy a böjt valójában nem fogyókúra, nem diéta és nem is edzésterv. A böjt végzésének célja ugyan irányulhat elsősorban a fizikai testre, azonban hatása messze túlmutat ezen: a teljességünkre hat, így spirituális út is.
Miért böjtölünk?
- Egészségügyi problémák esetén: A böjt javasolt, ha láz, megfázás, székrekedés vagy ízületi fájdalom áll fenn, illetve, ha mérgek vagyis ’’ama’’ van a vastagbélben, melyet bőrproblémák és reumatikus problémák mutatnak. A böjt során az ’’emésztés tüze föllobban’’ és (mivel nincs étel, amit megemésszen), lassan ’’elégeti’’ a belekben hosszú idő alatt felhalmozódott mérgeket.
- Egészségmegőrzési céllal: Az egészséges embernek tanácsos legalább hetente egyszer melegvizes (1-2 liter/nap) böjtöt tartani. Ez a gyakorlat pihenést biztosít az emésztőrendszer számára.
- Spirituális gyakorlatként: A böjt egyfajta spirituális út, az elcsendesedés útja, amelynek során az énközpont felől a lélekközpont felé tolódik el az irány. Valamitől megvonjuk magunkat, valamitől visszafogjuk magunkat, így a test-lélek-szellem egy tisztulási folyamaton megy át. Amikor a belső csend kialakul, mentesek leszünk a haragtól, az irigységtől, a félelmektől, a szorongástól, minden olyan érzéstől, amelyek a belső csendet megzavarják, és ezáltal meghalljuk „Isten szavát”.
Milyen hosszan böjtöljünk?
Az Ayurveda szerint, mielőtt megkezdenénk egy böjtöt, figyelembe kell venni az egyéni felépítésünket. Nyugaton az emberek néha tíz, tizenöt, húsz, vagy még ennél is több napig tartanak böjtöt anélkül, hogy az alkatukat megvizsgálnák. Az alkatbeli igények e figyelmen kívül hagyása, és a hosszan tartó böjt azonban káros hatásokkal járhat! A böjtöt nem szabad folytatni rossz közérzet kialakulása esetén!
A vata alkatú személynek nem szabad három napnál tovább böjtöt tartani. A tartózkodás az étkezéstől növeli a testben lévő könnyűséget, s a vata (a testi levegő) szintén könnyű. Így a túl hosszú böjt során a vata elem nő, és ez félelmet, idegességet, aggodalmat és gyöngeséget szül.
Ugyanez az időkorlát vonatkozik a pitta alkatú emberek böjtjeire is. A négy napon túl terjedő böjt irritálja a pittát, megnövelve a testben lévő tűz-elemet. E megnövekedett pitta hatására megjelennek a düh, gyűlölet és szédülés pszichofizikai reakciói.
Ugyanakkor a kapha felépítésű emberek hosszan tartó böjtöket is tarthatnak. Ettől kellemesen könnyebbnek, tudatosabbnak érzik magukat, tudatuk megnyílik. Értelmük, tisztánlátásuk javul.
Tanácsok otthoni böjtöléshez
Ha önállóan, otthon végzünk böjtöt, érdemes először fél nappal, maximum egy nappal kezdeni, és óvatosan, esetleg szakértővel is konzultálva, az alkattípusunknak megfelelően növelni-beállítani a böjtök hosszát, miközben figyeljük és betartjuk határainkat!
Amennyiben nem egészségmegőrzés, hanem egészségügyi probléma megszüntetése a cél böjt segítségével, mindenképpen forduljunk hozzáértő szakemberhez, orvoshoz, természetgyógyászhoz, aki a komplex kezelés részeként megfelelően előkészíti, ütemezi, és folyamatosan figyelemmel kíséri a folyamatot!
Spirituális célok esetén, a jógagyakorlás részeként, a fentiektől eltérő hosszúságú böjtök is tarthatók, de ezeket is csak megfelelő szakértő felügyelete mellett lehet végezni! Átalában sok év jógagyakorlást követően, táborokban vagy elvonulásokon, a fokozatosság elvét betartva kerülhet sor ezekre.
Hogyan böjtöljünk?
A helyesen végzett böjt segíti a figyelem összpontosítását, a lelki egyensúly kialakítását, javítja az emésztést, jó hatása van a bőr- és reumatikus problémákra, bizonyos betegségekre.
Ne böjtöljünk, ha teljesítménykényszer van bennünk! Ez helytelen hozzáállás, és böjtünk eredménytelen lehet vagy rosszulléthez vezethet.
A böjt megkezdése előtt fontos a ráhangolódás, a tudatosság, hogy tudjuk, mit, miért és hogyan végezhetünk. A rávezetésnél fontos az emésztő rendszer megtisztítása, a mozgás (séta, kirándulás), és a megfelelő folyadékbevitel.
Az egészségügyi állapotot fontos szem előtt tartani a böjt során. Figyelnünk kell fizikai erőnkre és állóképességünkre, és ha az észrevehetően csökken, fel kell hagyni a böjttel!
Az emésztőrendszer a böjtök során pihen. Ilyenkor fontos tartózkodni attól, hogy terheket rójunk az agnira, az emésztő tűzre.
A gyógynövények szerepe a böjtben
Az Ayurveda tanítása szerint böjtölés közben bizonyos növények, pl. a gyömbér, fekete bors, cayenne bors és curry, gyógyszerértékkel bírnak tüzes, erős attribútumaik miatt, amelyek a szervezetben lévő mérgek semlegesítésére használhatók. Ha tea formájában fogyasztjuk ezeket a növényeket, segítenek ’’lángra gyújtani az agnit’’, ami ’’elégeti’’ a mérgező anyagokat. Ha gyógynövényeket is szeretnénk alkalmazni, mindenképpen konzultáljunk szakértővel!
Ha léböjtöt tartunk, fontos észben tartani, hogy a szőlőlé a vata, a gránátalmalé a pitta alkatnak tesz jót, az almalé pedig a kaphának. A böjt minden napján kb. 2 liter gyümölcslevet kell inni, vízzel hígítva.
A böjt támogatása szellemi oldalról
Ha a testünktől megvonjuk az ételt, nagyon fontos, hogy a lelkünk és a szellemünk kapjon táplálékot: ima, szent könyvek olvasása (Biblia, Bagavad Gita), meditáció, a gondok/gondolatok elengedése.
A megfelelő mozgás a böjt alatt elengedhetetlen! Válasszunk könnyed mozgásformákat: séta, kirándulás, jóga.
Nagyon fontos a megfelelő folyadékbevitel a böjtölés alatt!
A böjt abbahagyása a folyamat talán legnagyobb odafigyelést igénylő része: fokozatosan kell visszatérni, az emésztőrendszert nagyon gyengéden, lépésről-lépésre beindítani (megfelelő ételekkel, kis mennyiségekkel, alaposan megrágva, illetve semmiképpen sem lehet húst fogyasztani, legalább annyi napig, ameddig a böjt tartott). A böjtből való visszatérést az Ayurveda tudománya pontosan kidolgozta és leírja. Konzultáljunk erről szakemberrel, még a böjt megkezdése előtt!
Ha érdekel, hogy a böjt milyen hatással van az immunredszerünkre, kattints, és olvasd el vonatkozó írásunkat!
Csizmadia Ágnes (az Ayurveda tudományok doktora),
a Magyar Ayurveda Gyógyászati Alapítvány, a Garuda Trade Kft. és az Aryan Természetgyógyász Oktató és Egészségnevelő Központ szakértője