Az Ayurveda és az ENSZ fenntarthatósági elvei
Az Ayurveda, mint az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak elérését segítő eszköz
Az Ayurveda szerint az univerzum építőkövei alkotják az egyes embereket is, szoros kapcsolatot teremtve az ember és a természet között. Ez az alapelv áll az ayurvedikus gyakorlatok középpontjában, ami az Ayurvedát az egészségügy fenntartható, és a világ javát szolgáló formájává teszi. Az ENSZ 2015-ben létrehozott fenntarthatósági céljai 17 célból és 169 célkitűzésből állnak, amelyek célja a társadalomra, a környezetre és a fizikai egészségre pozitív hatással lévő projektek, illetve beruházások előmozdítása. Az Ayurveda döntő szerepet játszik e célok előmozdításában azáltal, hogy olyan megoldásokat kínál az egészség, a wellness és a szellemi fejlődés számára, amelyek minimalizálják a környezetet igénybevételét.
A fenntarthatósági célok a következő alapelvek köré csoportosulnak:
Egészséget és jólétet mindenkinek:
E célok az egészség megőrzésére és a betegségek megelőzésére összpontosítanak. Cél a társadalom minden rétege számára elérhetővé és megfizethetővé tenni az egészségügyi ellátást. Ez magában foglalja a holisztikus megközelítést is, amely az egészség és a jó közérzet biztosítása érdekében arra ösztönzi az embereket, hogy a mindennapok során maguk is tegyenek lépéseket az egészségük megőrzéséért.
Csökkentett szén-dioxid-kibocsátás az egészségügyben:
Az Ayurveda természetes erőforrásokat használ, és lényegesen kevesebb pazarlást generál az egészségügyben, ezáltal csökkenti az egészségügy karbonlábnyomát. A hagyományos orvoslás, mint például az Ayurveda, fenntartható megoldást kínál, amely az egészség és az életminőség megőrzése és helyreállítása terén nem jelent kompromisszumot.
A gazdasági erőforrások hatékony felhasználása:
Az Ayurveda olyan hatékony megelőző intézkedéseket kínál, amelyek csökkentik az orvosi ellátás költségeit, hozzájárulva ezzel a gazdasági erőforrások hatékony felhasználásához, sőt, az Ayurveda még a COVID-időszak alatt is döntő szerepet játszott a fertőzések megelőzésében, amint azt különböző tanulmányok dokumentálják.
A hagyományos és ősi mezőgazdasági gyakorlatok népszerűsítése:
Az Ayurveda támogatja a biogazdálkodási és a hagyományos mezőgazdasági gyakorlatokat, ami összhangban van a fenntartható mezőgazdaság koncepciójával, és a modern társadalom ezirányú erőfeszítéseivel.
A természeti erőforrások hatékony felhasználása:
Az Ayurveda a felelős termelésre és fogyasztásra összpontosít, ami fontos fenntartható fejlődési cél. Az Ayurveda módszerek elterjedése lendületet adott a helyben termelt gyógynövények és erőforrások kihasználásának, hozzájárulva ezzel a természeti erőforrások fenntartható használatához.
Egyenlőség és tisztelet:
Az Ayurveda azt vallja, hogy mindenkit megillet az egyenlő elbánás és a tiszteletet, nemcsak az egészségügyi ellátások tekintetében, hanem a tanulási és fejlődési lehetőségek elérhetővé tételével is. Az Ayurveda mindig is túllépett faji, nemi, vallási és etnikai hovatartozás kérdésein, így ezek az ősi gyakorlatok bárki számára elérhetővé váltak, aki meg akarja érteni és alkalmazni kívánja az Ayurveda tudományát.