
Felkészülés a tavaszi tisztítókúrára az Ayurveda segítségével
Az ayurvedikus tavaszi méregtelenítő kúra segít a szervezetnek megtisztulni és megfiatalodni a téli hónapok után, amelyek során méreganyagok halmozódhatnak fel a szervezetben, és jellemzően kialakulhat a doshák egyensúlyhiánya.
Hagyományos ayurvedikus tisztítókúrák
Az ayurvedikus elvek követésével a tavaszi méregtelenítés során szezonális ételek fogyasztásával, gyógynövények alkalmazásával, és az egyéni doshához igazodó életmódgyakorlatok beépítésével támogathatjuk a szervezet természetes méregtelenítési folyamatait, fokozhatjuk vitalitásunkat, és elősegíthetjük általános egészségünket és jólétünket a következő évszakokra.
Ha érdekelnek az ayurvedikus méregtelenítő eljárások, olvasd el Ayurveda szakértőnk, Dr. Csizmadia Ágnes ayurvedikus tisztítókúrákról szóló írását!
Ayurvedikus tisztítókúrák:
Az Ayurveda tradicionális gyógymódjai több mint 5000 éve töretlenül fennmaradtak, áldásos hatásait már a nyugati társadalmak is megtapasztalhatják. Egyre több ayurvedikus központ nyílik Európában is. Ezen központok hangsúlyosan a Pancha karmára és az ezt megelőző, illetve az ezt levezető eljárásokra épülnek.
- Pancha karma – öt tisztító eljárást jelent, mely alaposan kitisztítja a felhalmozódott amát a testből. (ama=ártó salak)
- Poorva karma – az előkészítő eljárások neve, mellyel a tisztításokhoz előkészítik a pácienseket.
- Pasztcsat karma – a levezető eljárások neve, mely utókezelésként szolgál, mely során óvatosan visszaállítják a korábbi ritmust, étrendet.
Tavasszal kiemelten érdemes foglalkozni a tisztítókúrákkal akár megelőzésként, akár egészségünk fenntartása céljából! A méregtelenítés ayurvedikus ilyen formáját kifejezetten képzett szakemberek vezetésével végzik, az erre a célra kialakított központokban (melyeket Pancha karma központoknak neveznek). Ha Pancha karma kezelés igénybevételére nincs is lehetőségünk, megfelelő ayurvedikus gyógynövények használatával otthonunkban is el tudjuk érni, hogy testünk évről évre megtisztuljon!
Méregtelenítés autentikus Ayurveda központokban
Egy autentikus Ayurveda központban a tisztító kúrákat az előkészítéssel kezdik. Az előzetes eljárások azt a célt szolgálják, hogy a fő tisztítási szakasz minél tökéletesebben tudjon végbe menni.
A poorva karma fázisai:
- Pachana - Emésztés serkentés, mely során a szervezetben lévő Ama (salakanyagok) megemésztéséhez segítik hozzá a szervezetet gyógynövény alapú szerekkel.
- Snehan - Külső, belső olajozás, mely során bőséges ghee-t, csonthéjas magvakból sajtolt olajat, állati zsiradékot adnak a betegnek belsőleg, mely segít megnyitni az eltömődött csatornákat, srota-kat. Ezzel egy időben, enzimekben gazdag, zöld növények olajaival, vagy gheevel való masszázst végeznek.
- Swedan - A felforrósítás fázisa, mely során a testet felmelegítik, s így a Srota-k tovább nyílhatnak, és tisztulhatnak. A melegítés során nő az Agni, mely a zsírsejteket fellazítja. A zsírral együtt a felgyülemlett Ama is mobilizálódik. Ehhez az eljáráshoz, avagy a test melegítéséhez többféle módszert is alkalmaznak, mint pl. gőzölés, forró vizes fürdő, testmozgás, borogatások... Ahogy az előkészület megtörtént, úgy jöhet az 5 tisztító eljárás, vagyis a Pancha karma.
Ayurvedikus tisztítókúra otthon
Ahogy említettük, saját magunk is elvégezhetünk otthonunkban egy ayurvedikus tisztítókúrát a következő módon:
- Tisztítás étkezéssel: Tervezzük meg az étrendünket két hétre! Növényi alapú, frissen készített, folyékony állagú ételeket készítsünk! Meleg levesek, enyhén csípős változatban, krémlevesek, kevés gabona alapú étellel felváltva ideálisak a tisztító kúráhpz! Sok meleg gyógyteát fogyasszunk! Naponta együnk 1-2 evőkanálnyi, esetleg még több ghít (tisztított vaj). A ghí a levesbe is kiváló!
- Tisztítás gyógynövényekkel: Használjunk méregtelenítő hatású gyógynövényes készítményeket, például keserű gyógyteákat, vízhajtó tulajdonságú gyógyteákat, méregtelenítő hatású ayurvedikus étrendkiegészítőket.
- Szaunázzunk minden nap, vagy vegyünk esténként 20-30 perces forró fürdőt!
- Masszíroztassunk: Ha tehetjük, ebben a két hétben masszíroztassunk minél többször! Ideális lenne otthon minden nap (vagy legalább heti 2 nap) egy intenzív átolajozó masszázs.
- Figyeljünk az alvásra! Ha szükséges, segítsük magnézium, B-vitaminok, Brahmi étrend-kiegészítő segítségével! A nem kielégítő alvás ugyanis gátolja a méregtelenítés folyamatát!
- Töltsünk szabad levegőn napi egy órát! Kocogjunk, gyalogoljunk, fussunk, kerékpározzunk! Két hét alatt az előkészületekkel szépen mobilizálhatóvá válnak a lerakódott salakanyagok.
Csizmadia Ágnes (az Ayurveda tudományok doktora)
a Magyar Ayurveda Gyógyászati Alapítvány, a Garuda Trade Kft. és az Aryan Természetgyógyász Oktató és Egészségnevelő Központ szakértője