Fogmosás gyerekkorban: 10+ jó szokás az egészséges fogakért
Minden szülő tisztában van vele, hogy milyen fontos a jó szájhigiéniás szokások kialakítása már kisgyermekkorban. Ha a rendszeres és alapos fogmosásról van szó, mind az egészen kicsik, mind a tinédzserek esetében elkerülhetetlen a szülők aktív részvétele a fogmosási rutin kialakításában, és betartatásában. Lássuk, hogyan segíthetünk gyermeküknek fogaik egészségének megőrzésében!
Fogmosás kicsiknél: hogyan motiválhatjuk kisgyermekünket?
Szülőként jól tudjuk, hogy bár éppen kisgyermekkorban szükséges a jó fogápolási szokások lefektetése, ez sokszor nem is olyan egyszerű, mint szeretnénk!
A kisgyermekek több okból is elhanyagolhatják a fogmosást:
- A megértés hiánya: A kisgyermekek nem feltétlenül fogják még fel a rendszeres fogmosás fontosságát, különösen, ha nem emlékeztetik őket rendszeresen erre, vagy ha nem tapasztalják meg saját maguk a fogápolás elhanyagolásának következményeit.
- Korlátozott motoros készségek: A fogmosás jó koordinációt és kézügyességet igényel, ami egy kisgyermeknél nem biztos, hogy már teljesen kifejlődött. Előfordulhat, hogy nagy kihívásnak vagy fárasztónak találják a fogmosást, és emiatt ellenállást gyakorolhatnak.
- Érzékszervi érzékenység: Néhány gyermeknek olyan szenzoros érzékenysége lehet, amely kellemetlenné teszi számukra a fogmosást. Lehet, hogy nem szeretik a fogkrém ízét vagy állagát, a sörték érzését a fogaikon, vagy a fogkrém habjának érzését a szájukban.
- Ellenkezés: Gyakori, hogy a kisgyermekek ellenkezést tanúsítanak, amikor érvényesíteni akarják függetlenségüket és feszegetik a határokat. Előfordulhat, hogy egyszerűen azért utasítják el a fogmosást, mert kontrollt akarnak szerezni saját cselekedeteik felett, vagy mert a fogmosást olyan feladatnak érzik, amelyre kényszerítik őket.
- A rutin hiánya: Előfordulhat, hogy a fogmosás nem következetesen épül be a gyermek napi rutinjába, így könnyebben elfelejtik vagy elhanyagolják ezt a tevékenységet, különösen, hogy még nem fogják fel teljes mértékben a fontosságát!
- Egyszerűen elfelejtik: Kisgyermekünk a pillanatban él, és mivel számára kezdetben személy szerint nem fontos a fogmosás, ezért magától nem is jut eszébe.
E kihívások kezeléséhez türelemre, következetességre és pozitív megerősítésre van szükség ahhoz, hogy a fogmosás a gyermek napi rutinjának rendszeres és élvezetes részévé váljon.
Lássuk, mit tehetünk szülőként annak érdekében, hogy kisgyermekünk szívesen mosson fogat!
- Tedd a fogmosást szórakoztató tevékenységgé! A fogmosást játékos tevékenységgé teheted egy fogmosó dal eléneklésével, színes fogkefék és fogkrém használatával, vagy azzal, hogy engeded, hogy gyermeked maga válassza ki fogkeféjét!
- Mutass példát! Moss fogat gyermekeddel együtt, hogy megmutathasd neki, hogy a fogmosás a családban mindenki számára a napi rutin rendszeres része.
- Ajánlj fel apró ösztönzőket! Készíts egy matricagyűjtő lapot, vagy más jutalmazási rendszert, amellyel a gyermeked egy kis jutalmat kap a következetes és hatékony fogmosásért.
- Használj pozitív megerősítést! Dicsérd és bátorítsad gyermeked erőfeszítéseit, hangsúlyozva a fogápolás fontosságát.
- Mesélj! Mesélj fogmosós történeteket, hogy a tevékenységet vonzóbbá és átélhetőbbé tedd a gyermeked számára.
Fogmosás tinikorban: miért marad el a szájápolás?
A legtöbb tizenéves nagyon elfoglalt és aktív életet él. Mozgalmas időbeosztásuk és növekvő függetlenségük következtében gyakran közömbössé válnak az olyan rutintevékenységek iránt, mint a fogmosás. Sokuk kevés jelentőséget tulajdonít a napi fogápolásnak, és túlságosan félvállról veszi a rendszeres fogorvosi látogatásokat. Ennek eredményeként sok tinédzser nem kapja meg a szükséges fogászati ellátást, a fogszuvasodás pedig a fiatalok körében az egyik leggyakoribb betegség manapság.
Ha szeretnél tinédzserkorú gyermekednek hasznos tippeket adni a fogápolási rutinjuk megerősítéséhez, úgy folytasd az olvasást!
- Étkezzetek egészségesen! Az egészségtelen nassolás, például édességek, vagy magas cukortartalmú müzliszeletek rágcsálása fog- és ínybetegségek kialakulásához vezethet gyermekünknél. Igyekezzünk inkább olyan egészséges rágcsálnivalókat kínálni, mint az alma-, répa- vagy uborkaszeletek, valamint az alacsony zsírtartalmú sajt, és a különféle magvak. Érdemes olyan gyümölcsöket és zöldségeket választani, amelyek nagy mennyiségű vizet tartalmaznak, mint például a dinnye és az uborka. Bár a tinik gyakran megéheznek, amikor csak tehetik, érdemes a főétkezések után fogat mosni, és a főétkezések közötti nassolást teljes egészégben kerülni.
- Kerüljétek a ragacsos ételeket! Érdemes kerülni az olyan ragacsos ételek, mint a mazsola, az aszalt füge vagy datolya, a müzliszeletek, a mogyoróvaj, a karamell, a méz gyakori fogyasztását, mivel ezek a fogakhoz tapadnak, és megnehezítik, hogy a nyál lemossa a fogakról a cukrot. Ragacsos élelmiszerek fogyasztása után mindenképpen érdemes fogat mosni!
- Fogyasszatok sok vizet! A tiszta víz segíthet megtisztítani a fogakat a baktériumoktól és ételmaradéktól. Mondjatok nemet a szénsavas, magas cukortartalmú üdítőkre és a gyümölcslevekre, és fogyasszatok minél több tiszta, szénsavmentes vizet fogaitok védelme érdekében!
- Mosson fogat napközben is! Jó ötlet, ha a gyermekünk iskolatáskájában magával hord fogkefét és fogkrémet, hogy napközben is lehetősége legyen a fogápolásra, akár az iskolában, vagy edzések, különórák előtt.
- Ne maradjon ki a fogorvosnál tett látogatás! A fiataloknak időt kell szakítaniuk a rendszeres fogorvoslátogatásra. A fogorvos segít időben észrevenni és kezelni a kisebb problémákat, mielőtt azok súlyossá válnának. Rohanó mindennapjainkban könnyű lehet elfelejteni a kontrollvizsgálatokat. Érdemes ezért minden év elején a naptárunkba előre beírni a tervezett látogatások időpontját.
- Ne maradjon ki az esti fogmosás! Tinikorban a gyerekek sokszor elfelejtenek lefekvés előtt fogat mosni. Az éjszakai fogmosás nagyon fontos, mivel a nyáltermelés éjszaka csökken, így nincs, ami lemosná fogaikról az ételmaradékokat és a kórokozókat.
- Szánjatok elég időt a fogmosásra! Ha fogmosásról van szó, nem hangsúlyozhatjuk eléggé az alaposságot! Ha nem megfelelő ideig, és alapossággal mosunk fogat, az majdnem olyan, mintha meg sem mosnánk a fogunkat!
- Tisztítsátok meg a nyelvet is! A lepedék nem csak a fogakon és az ínyen, hanem a nyelven is felhalmozódhat. Ez nem csak rossz szájszagot okozhat, hanem szájüregi problémákhoz is vezethet. Óvatosan mossátok meg a nyelveteket a fogkefével minden fogmosás alkalmával (ennek fontosságát egyébként az Ayurveda is hangsúlyozza). Ha bizonytalan vagy, hogyan végezd a helyes nyelvtisztítást, kérj tanácsot fogorvosodtól!
- Ne feledkezzetek meg a fogselyemről sem! Sokan, vannak, akik bár rendszeresen mosnak fogat, nem használnak fogselymet. A fogselyem segítségével eltávolíthatjuk a fogaink közé szorult ételmaradékokat, stimuláljuk az ínyt, és megelőzhetjük a gyulladásokat.
- Használj szájvizet! Antibakteriális hatású (pl. gyógynövényes) szájvizek használatával sokat tehetünk fogaink és ínyünk egészségéért! A szájvizek nagyszerűen kiegészítik a napi szájápolási rutint.
- Cseréljétek ki a fogkefét 3-4 havonta, vagy hamarabb, ha elhasználódott a sörtéje!
- Válasszatok jól fogkrémet! Mindenki más fogkrémre esküszik, de időnként nem árt valami újat kipróbálni! A gyógynövényes, fluormentes fogkrémek például kiváló választást jelenthetnek kicsik és nagyok számára egyaránt!
Ha a szokványostól eltérő fogkrémet keresel, és fontos számodra az, hogy fluormentes fogkrémet használj, úgy próbáld ki a Dabur gyógynövényes, fluoridmentes fogkrémeket, melyek az Ayurvedikus gyógyászat által széles körben használt gyógynövényekkel készülnek, és teljeskörű fogápolást nyújtanak!
A lágyabb ízeket kedveled? Úgy számodra kiváló választás lehet a Dabur Aloe Vera, a Dabur Bazsalikom vagy a Dabur Szegfűszeges organikus fogkrém. Ezeket a fogkrémeket kisgyermeked is biztosan kedvelni fogja kellemes ízüknek köszönhetően!
A merészebb ízeket kedveled? Ebben az esetben próbáld ki a Dabur Miswak vagy a Dabur Blackseed fogkrémeket!
Valami egészen szokatlanra vágysz? Úgy a Dabur Red piros színű, kicsit csípős ízvilágú fogkrémjét neked találták ki!
Ha pedig fehérebb fogakat szeretnél, úgy próbáld ki a Dabur Charcoal aktív szenes, vagy a Dabur Miswak Whitening fogkrémeket!
Ha pedig fogmosásról van szó, ne feledd, hogy a legfontosabb a következetesség!
Kellemes fogápolást kívánunk Neked és gyermekednek!
Hivatkozás: Dabur UK: Oral Health Care for Youngsters