Három Dosha fogalma
A három Dosha fogalma
Az öt alapelem az emberi testben három életerő, vagy ún. testnedv (humor) formájában jelenik meg, amelyeket Tridosha néven ismerünk. A három Doshát vata, pitta és kapha néven ismerjük (melyek külön Doshák), és ezek irányítják a test, az elme és a tudat minden biológiai, pszichológiai és fiziopatológiai funkcióját. A Tridosha fogalma ugyan csak az Ayurvédában jelenik meg, azonban az egészségért felelős ún. erők egyensúlyának gondolata számos holisztikus terápiában megjelenik, és e terápiák elméleti hátterének közös jellemzője.
A betegség kezelésének elsődleges követelménye e három Dosha és a Doshák kapcsolatának a megértése. Hasonlóságot érezhetünk a téren például az Ayurveda és a görög orvoslás között e tekintetben, ahol az elmélet szerint a test négy folyadékból (nyál, vér, sárga epe és fekete epe) áll, és a betegség akkor lép fel, ha ezek egyensúlya megbomlik. Hasonlóképpen, amikor a Tridoshák harmóniában működnek és egyensúlyi állapotban vannak, az eredmény jóltápláltság, jó közérzet és egészség. Ha azonban egyensúlytalanság és diszharmónia van a Doshákban vagy a közöttük lévő kapcsolatban, az betegséget vagy rossz egészségi állapotot eredményez.
A Tridoshákat a modern tudósok úgy definiálták újra, mint a három életerő egyensúlyát és koordinációját. A modern megközelítés szerint a központi idegrendszer a vata, az endokrin rendszer a pitta, az immunrendszer pedig a kapha, amelyek pozitív és negatív visszacsatolási mechanizmusokkal működnek. A vata, pitta és kapha egyensúlya nem geometriai, nem számtani, hanem biológiai egyensúly.
Vata Dosha (mely a levegőből és a térből származik):
A Vata Doshát a mozgás elve irányítja. A finom energia egyik formájaként jellemezhető, amely a biológiai mozgást irányítja, és így magában foglalja a központi és a szimpatikus idegrendszer minden jelenségét, valamint az anyagcsere minden finom változását is előidézi. A Vata irányítja a légzést, a pislogást, a szív lüktetését, a test minden tágulását és összehúzódását, a citoplazma, a sejtmembránok és az idegsejtek egyes impulzusainak mozgását.
Pitta Dosha (mely a tűzből és a vízből származik):
A Pitta az energia megnyilvánulása az élő szervezetekben. Részt vesz a hőtermelés vagy hőszabályozás folyamatában, az emésztési és asszimilációs folyamatokat érintő anyagcserében, a vérképzésben, az endokrin mirigyek aktiválásában, és a kiválasztásban. Szabályozza a testhőmérsékletet, a bőr színét, a szemek csillogását, az intelligenciát és a megértést.
Kapha Dosha (mely a vízből és a földből származik):
A Kapha összeköti a szöveteket, a fizikai struktúra anyagát biztosítja, felelős a biológiai szilárdságért és a természetes ellenállásért, irányítja a test szabályozó funkcióit és egyes a struktúrákat segítő folyadékok, mint a nyálkahártya és a szinoviális folyadék képződését, strukturális integritást biztosít és védelmi szerepet tölt be. A Kapha megkeni az ízületeket, nedvességet biztosít a bőrnek, segíti a sebek gyógyulását, kitölti a testben lévő teret, biológiai erőt, életerőt és stabilitást ad, támogatja a memória megőrzését, energiát ad a szívnek és a tüdőnek, és fenntartja az immunitást.
Az Ayurvéda szerint az egészség állapota akkor áll fenn, ha az emésztő tűz (Agni) kiegyensúlyozott állapotban van, a három Dosha egyensúlyban van, és a három salakanyag (vizelet, széklet és verejték) normális szinten termelődik. Az érzékek ekkor jól működnek, és a test, az elme és a tudat harmonikusan, hatékony egységként működik. Ha azonban a rendszer egyensúlya megbomlik, akkor kialakul a betegség.