Így moss fogat, ha fogszabályzót viselsz!
A fogszabályzó viselése jelentősen javíthatja mosolyunk szépségét és fogaink egészségét, ugyanakkor a viselés időszaka új kihívásokat is jelent a megfelelő szájhigiénia fenntartásában! Fogszabályzó viselése idején a fogápolás speciális mosási technikák és eszközök alkalmazását igényelheti annak érdekében, hogy megelőzhessük ebben az időszakban is a fogszuvasodást, az ínybetegségeket, valamint a fogak kalcium-vesztését, a foganyag sérülését, demineralizációját. Alábbi útmutatónkban bemutatjuk, hogyan ápolhatod hatékonyan fogaidat és ínyedet, ha fogszabályzó viselsz!
Miért más a fogmosás fogszabályzóval?
Ha fogszabályzót viselsz, a fogmosás még a korábbinál is időigényesebb és nagyobb odafigyelést igénylő feladat lesz! A fogszabályzó kialakításából adódóan ugyanis számos olyan rést és zugot rejt, ahol az ételmaradékok és a lepedék könnyen felhalmozódhat, megkönnyítve a baktériumok megtelepedését és elszaporodását. Rendszeres és nagy odafigyeléssel végzett szájápolás nélkül ezek a lepedékkel és baktériumokkal borított területek a fogászati problémák táptalajaivá válhatnak. A megfelelő fogápolási technikák alkalmazása segít eltávolítani a lepedéket és az ételmaradékot, megelőzve a fogzománc demineralizációját, az ínygyulladást és a rossz lehelet kialakulását.
Alapvető eszközök fogszabályzóval történő fogmosáshoz
Mielőtt belevetnéd magadat a megfelelő fogmosási technikák elsajátításába, érdemes megismerned néhány speciális fogápolási eszközt, mely elősegíti az alapos tisztítást és a szájhigiénia megőrzését fogszabályzó viselés esetén is. Nézzük, melyek ezek a speciális fogápoló eszközök!
- Fogszabályzóhoz való fogkefe: Ez a speciálisan fogszabályzó viselése melletti fogápoláshoz kialakított fogkefetípus V alakú (középen rövidebb) sörtével, vagy kicsi, kör alakú fejjel, és puha sörtékkel rendelkezik, amelyet kifejezetten a fogszabályzó elemeinek, és a fogszabályzó körüli területeknek a tisztításra terveztek. A kis, hajlékony fej könnyedén befér a drótok közé is, hatékonyan eltávolítva az ételmaradékokat és a lepedéket anélkül, hogy kárt okozna a fogszabályozó készülékekben. A puha sörték emellett kíméletesek az ínyhez és a fogakhoz, csökkentve az irritáció és a zománc kopásának a kockázatát.
- Elektromos fogkefe:
Az elektromos fogkefe egy motorral hajtott fogkefe, amely a tisztítás hatékonyságának növelése érdekében oszcilláló vagy vibráló kefefejeket működtet. Az elektromos fogkefék különösen hatékonyak lehetnek a lepedék minimális erőfeszítéssel történő eltávolításában. Az egyenletes mozgás és a nyomás segíthet az alapos tisztításban a fogszabályzó környékén is, csökkentve a valószínűségét annak, hogy kihagyunk egyes területeket. Egyes modellekhez a célzott tisztítás érdekében kaphatóak speciálisan fogszabályzó tisztítására kifejlesztett kefefejek is.
- Fogköztisztító kefe:
A fogköztisztító kefe egy a fogközök és a fogszabályozó elemei közötti rések tisztítására szolgáló speciális kis kefe. A fogköztisztító kefékkel olyan területeket is elérhetsz, amelyeket a hagyományos fogkefékkel nem lehetséges elérni, így ezek a speciális, hajlékony kefék kiválóan alkalmasak az ételmaradékok eltávolítására és a lepedék felhalmozódásának megakadályozására ezeken a nehezen hozzáférhető területeken, segítve az ínybetegségek és a fogszuvasodás megelőzését.
Az antibakteriális összetevőket (például gyógynövénykivonatokat) tartalmazó fogkrémek segítenek csökkenteni a szájban lévő káros baktériumok számát, így fogaink ellenállóbbak lesznek a szuvasodással szemben. Ez különösen fontos a fogszabályzót viselők számára, mivel a fogszabályozók további olyan kis zugokat hoznak létre a szájüregben, ahol a lepedék felhalmozódhat.
- Fogselyem befűző szál:
A fogselyem befűző szál egy speciális eszköz, amely a fogselyemnek a fogszabályzó drótjai alá történő befűzéséhez nyújt segítséget. A fogselyem használata fogszabályzó viselés mellett kihívást jelenthet, azonban a fogselyem befűző leegyszerűsíti a folyamatot azáltal, hogy a fogselymet a drótok alá vezeti, így segítve az ételmaradékokat és a lepedék eltávolítását az nehezen elérhető területekről.
- Szájzuhany:
A szájzuhany egy olyan speciális elektronikus fogköztiszító eszköz, amely egy vízsugár segítségével segít eltávolítani az ételmaradékokat és a lepedéket a fogak közötti résekből és a fogszabályzó körüli területekről. A szájzuhany ilyen értelemben a fogselyem alternatívája, mely rendkívül hatékonyan öblíti ki az ételmaradékot és a lepedéket a résekből. A nyomás alatt álló vízsugár könnyedén bejut a legszűkebb résekbe is, elősegítve a jobb szájhigiénia fenntartását, csökkentve az ínybetegségek és a fogszuvasodás kockázatát. A szájzuhany használata különösen előnyös lehet, ha érzékeny az ínyed, vagy ha számodra a hagyományos fogselyem használata kényelmetlen.
- Antibakteriális szájvíz:
Ha fogszabályzót viselsz, úgy az antibakteriális szájvíz használata számodra is további védelmet nyújthat a fogszuvasodás és az ínybetegségek ellen. A szájvíz olyan területeket is elér, amelyeket a fogmosás és a fogselyem használat során esetleg nem érünk el, így másodlagos védelmet nyújt a baktériumok ellen. Az antibakteriális szájvizek segítenek csökkenteni a szájban lévő káros baktériumok számét, csökkentve ezzel a fertőzések és az ínybetegségek kockázatát.
Így moss fogat fogszabályzóval!
- Öblögess! Mielőtt elkezdenéd a fogmosást, öblítsd ki a szájadat alaposan vízzel, hogy eltávolítsd az ételmaradékokat!
- Használj antibakteriális fogkrémet! Használj minden fogmosáshoz antibakteriális hatású fogkrémet, amely segít a káros baktériumok elleni védekezésben!
- Tartsd a fogkefét 45 fokos szögben! Fogmosás közben tartsd a fogkefét az ínyedhez képest 45 fokos szögben, és óvatosan, körkörös mozdulatokkal keféld át a fogakat, az ínyt és a fogszabályzó felületét! Koncentrálj minden egyes fogra külön-külön, ügyelve arra, hogy a teljes fogfelületen végighaladj!
- Tisztítsd meg a fogszabályozók felületét felülről, majd alulról haladva! Helyezd a fogkefe sörtéit úgy, hogy először a fogszabályozó felső részéről, lefelé döntve, majd a fogszabályozó alsó részéről, felfelé döntve tisztítsd végig a fogszabályzót. Ez a kétirányú mosás biztosítja, hogy a fogkefe a drótok körüli összes felületet elérje!
- Keféld át a fogak külső, belső oldalát és rágófelületeket is! Ne felejtsd el megmosni mind a fogak külső felületeit (ahol a fogszabályzó van), a belső felületeit (a nyelv felé néző oldalt) és a rágófelületeket!
- Használj fogköztisztító kefét! A fogmosás után használj fogköztisztító kefét a fogszabályozók rései és a fogak között. Ez segít eltávolítani az esetlegesen ottmaradt ételmaradékot azokról a helyekről is, amelyet a hagyományos fogkefe esetleg kihagyna!
- Használj fogselymet vagy szájzuhanyt naponta! A fogak közötti rések tisztításhoz használj fogselymet vagy szájzuhanyt minden nap! Fűzd a fogselymet a drótok alá, és óvatosan mozgasd fel-le az egyes fogak között! Ha nem kedveled a fogselymet, úgy a szájzuhany nagyszerű alternatívát jelenthet, hiszen egy vízsugár segítségével hatékonyan kitisztítja a kis réseket is a fogselymezés fáradalmai nélkül.
- Öblögess antibakteriális szájvízzel! A fogápolást fejezd be antibakteriális szájvízzel, mely segít elpusztítani a baktériumokat a nehezen hozzáférhető helyeken is!
Ezeket tartsd be, ha fogszabályzót viselsz!
- Moss fogat minden étkezés után! Igyekezz lehetőség szerint minden étkezés után fogat mosni annak érdekében, hogy minél hamarabb eltávolíthasd az ételmaradékokat, amelyek megtapadtak a fogszabályzón!
- Használj fogszabályzó viaszt az irritáció csökkentése érdekében! Ha a fogszabályozó irritálja az ínyedet vagy az arcod belső felét, használj ún. fogszabályzó viaszt, mely eltakarja a fogszabályzó éles széleit, és ezáltal enyhíti a drótok okozta irritációt.
- Óvatosan moss fogat! Kerüld a túl kemény sörtéjű fogkeféket, vagy a túl intenzív dörzsölést, mivel ez károsíthatja a fogszabályzót és irritálhatja az ínyedet. Gyengéd, körkörös mozdulatokkal mosd a fogadat és a fogszabályzót a gyengéd, de hatékony tisztítás érdekében!
- Vegyél részt rendszeres fogászati ellenőrzésen! Rendszeresen keresd fel fogorvosodat a fogaid és a fogszabályzó készülék ellenőrzése és szakszerű tisztítása céljából. Fogorvosod figyelemmel kísérheti fogaid egészségét, és elvégezheti a fogszabályzó beállításának szükséges módosításait.
- Kövess egészséges étrendet! Kerüld a cukros és ragacsos állagú ételeket, amelyek hozzájárulhatnak a lepedékképződéshez! Kövess kiegyensúlyozott, gyümölcsökben, zöldségekben és tejtermékekben gazdag étrendet annak érdekében, hogy támogasd fogaid egészségét!
Gyakori hibák, melyet elkövethetsz:
- Nem használsz fogselymet: A fogselyem használata kihívást jelenthet fogszabályzóval, de elengedhetetlen a fogszuvasodás és az ínybetegségek megelőzéséhez. Ne hagyja ki ezt a lépést.
- Túl kemény sörtéjű fogkefét használsz: A kemény sörtéjű fogkefék károsíthatják a fogszabályzót és irritálhatják az ínyt. Ha fogszabályzót viselsz, mindig puha sörtéjű fogkefét használj a fogápoláshoz!
- Nem szánsz elég időt a fogmosásra: Szánj elegendő időt az alapos fogmosásra! Az alapos fogmosásra legalább két percet érdemes szánni, azonban, ha fogszabályzót viselsz, a fogmosásra szánt idő ennél hosszabb is lehet.
- Elhanyagolod az ínyedet: Fordíts figyelmet az íny vonalára is, mivel a lepedék itt könnyen felhalmozódhat. Óvatosan mosd át kefével az íny vonalát annak érdekében, hogy megelőzd az ínygyulladást.
- Ritkán cserélsz fogkefét: Három-négy havonta cseréld le a fogkefédet, vagy akár ennél hamarabb is, ha a sörték elkoptak. Az elhasználódott sörtékkel ugyanis már nem tudod elég hatékonyan megtisztítani fogaidat és a fogszabályzót.
Kihívások fogszabályzó viselés esetén
- Fehér foltok a fogakon: A fogakon megjelenő fehér foltok a fogszabályzó körül felhalmozódó lepedék által okozott zománc demineralizáció korai jelei. A jó szájhigiénia fenntartása segíthet megelőzni a zománc sérülését és demineralizációját.
- Rossz lehelet: A rossz lehelet oka a fogszabályzó részei között megrekedt ételmaradékok miatt alakulhat ki. A rendszeres fogmosás, a fogselyem és a szájvíz használata segíthet a leheleted frissen tartásában.
- Fájdalom és irritáció: A fogszabályzó beállítása, meghúzása után sokan fájdalmat tapasztalhatnak. A langyos sós vízzel való öblítés és a fogszabályozó viasz használata segíthet enyhíteni a kellemetlen érzést.
A fogápolás extra erőfeszítést és szorgalmat igényelhet tehát részedről, amíg fogszabályzót hordasz, de mindez elengedhetetlen a fogaid és az ínyed egészségének megőrzéséhez és a fogszabályozó kezelés sikerének biztosításához! A megfelelő fogápolási technikák betartásával és a megfelelő eszközök használatával tisztán tarthatod fogaidat és fogszabályzódat, elkerülheted a gyakori fogászati problémákat, és egészséges, szép mosolyban gyönyörködhetsz, miután végre lekerül fogaidról a fogszabályzó!