Mastitis: Gazdasági következmények és új kezelési formák
A tőgygyulladás (mastitis) a tejelő célú szarvasmarhaágazatot érintő legelterjedtebb és legnagyobb költségvonzatú betegség, mely valamennyi országban jelen van, beleértve a fejlett országokat is. A mastitis jelentős gazdasági veszteségeket okoz a csökkent tejhozam, a rosszabb tejminőség, a termelési kiesések, az állatorvosi ellátással és az érintett tehenek idő előtti leselejtezésével kapcsolatos többletköltségek miatt. A tőgygyulladás kiváltó okainak a megértése és az innovatív új kezelési módszerek feltárása kulcsfontosságú a veszteségek mérsékléséhez, és a tejtermelő gazdaságok termelékenységének javításához. Írásunkban a tőgygyulladás gazdasági hatásait, okait és a betegség új kezelési módjait vizsgáljuk, hogy átfogó képet nyerjünk erről a fontos állategészségügyi problémáról!
Mastitis: okok és kiváltó tényezők
Bár a tőgygyulladás elsősorban bakteriális eredetű (és általában a S. aureus, S. agalactiae, E. coli és Pseudomonas aeruginosa kórokozók állnak a hátterében), a betegséget számos más mikroorganizmus, például gombák, algák, mikoplazmák és vírusok is kiválthatják. A mastitis egy összetett betegség, mely a fertőző mikroorganizmusok, a tőgy speciális anatómiája és fiziológiája, az alkalmazott fejési gyakorlat, a fejőberendezések higiéniája, az állománymenedzsmentet és takarmányozást érintő, valamint a környezeti tényezők közötti kölcsönhatások eredőjeként alakul ki. A Klastrup és munkatársai által végzett tanulmányok szerint a fertőzésre való fogékonyság 25%-ban környezeti tényezőkhöz, 20%-ban genetikai tényezőkhöz, 50%-ban pedig az állománymenedzsmentet érintő tényezőkhöz kapcsolódik.
A tőgygyulladás klinikai vagy szubklinikai formában jelentkezhet az emlőmirigy gyulladásaként, amelyet a tej összetételének megváltozása és a tőgyszövet kóros elváltozásai kísérnek. A szubklinikai mastitis (amely a tőgygyulladás gyakoribb és gyakran észrevétlen formája) nagy mértékű gazdasági veszteségeket okoz, és tartós fertőzési forrásként szolgál az állományon belül. A szubklinikai formának nincsenek jól látható makroszkópos elváltozásai, és kimutatásához laboratóriumi vizsgálatokra van szükség. A szubklinikai mastitist kimutatása jellemzően bakteriológiai vizsgálat és szomatikus sejtszám (SCC) elemzés révén az egyes tehenek szintjén, illetve nagyobb léptékben a tej tömeges vizsgálata révén történik.
Szubklinikai mastitis: A veszteségek észrevétlen okozója
A mastitis szubklinikai formája jelentős gazdasági károkat okozhat, mivel korai szakaszában gyakran nem mutatható ki, ugyanakkor jelentős kockázatot jelent az ellést követően a tőgygyulladás klinikai formájának a kialakulására. A szubklinikai esetek felderítése nagy kihívást jelenthet a nyilvánvaló külső jelek hiánya miatt, ami megnehezíti a diagnózis felállítását. A szubklinikai tőgygyulladás ugyanakkor 15-40-szer gyakoribb, mint a mastitis klinikai szintű formája, megelőzi azt, és hosszabb ideig fennállhat, mint a klinikai forma, így az érintett állatok folyamatos fertőzési forrássá válnak az állományon belül.
A tőgygyulladás gazdasági hatásai
A mastitisnek mind a globális, mind az Európai Unión tejtermelő ágazatára nézve mélyreható gazdasági hatásai vannak. A termelési veszteségek tekintetében a tőgygyulladás az egyik legköltségesebb, a tejelő szarvasmarha ágazatot érintő betegség. A veszteségek a csökkent tejhozamból, a megnövekedett állatorvosi költségekből, a megtermelt tej egy részének megsemmisítéséből, és az érintett tehenek idő előtti levágásból származnak.
Világszinten a tőgygyulladás okozta éves gazdasági veszteségeket megközelítőleg 35 milliárd dollárra becsülik. E veszteségek jelentős része (körülbelül 70-80%-a) a csökkent tejhozamból eredő kiesésnek tulajdonítható. A megsemmisítésre kerülő tej a teljes veszteség 5-10%-át, az állatorvosi költségek 7-10%-át, az idő előtti selejtezés a veszteségek 10-15%-át teszi ki.
Az EU-ban (amely a világ egyik legnagyobb tejtermelő régiója) a tőgygyulladás okozta éves gazdasági veszteséget mintegy 2 milliárd euróra becsülik. Ebben a régióban a csökkent tejhozam a teljes gazdasági veszteség 50-70%-át teszi ki, a megsemmisítésre kerülő tej 8-12%-át, az állatorvosi költségek 6-10%-át, az idő előtti selejtezés pedig 12-15%-át. Ezek az adatok rávilágítanak a tőgygyulladás jelentős gazdasági hatására, és hangsúlyozzák a hatékony kezelési stratégiák fontosságát e veszteségek mérséklése érdekében.
A gazdasági veszteségeken túlmenően ugyanakkor a tőgygyulladás az olyan zoonózisos betegségek, mint a tuberkulózis, a brucellózis, a leptospirózis és a streptococcus okozta torokgyulladás emberre történő átvitelének kockázatát is magában hordozza, mellyel további veszteségek okozója lehet.
Változások a tőgygyulladás kezelésében: antibiotikum-rezisztencia és költségcsökkentés
Hagyományosan az antibiotikum tartalmú tőgyinfúziók voltak azok a szerek, amelyeket a tőgygyulladás kezelésére és ellenőrzés alatt tartására használtak. Az antibiotikumok széles körű alkalmazása azonban számos problémához vezetett, beleértve a maradványanyagokat, és az antibiotikumoknak ellenálló, ún. rezisztens baktériumok kialakulását.
Az Európai Unióban többféle antibiotikum tartalmú tőgyinfúziót is alkalmaznak a tejelő tehenek tőgygyulladásának kezelésére és ellenőrzésére, beleértve a penicillineket (pl. penicillin G és kloxacillin), cefalosporinokat (pl., cefapirin és cefkinom), aminoglikozidokat (pl. neomicin és gentamicin), makrolidokat (pl. tylosin és eritromicin), tetraciklineket (pl. oxitetraciklin) és lincosamidokat (pl. lincomycin). E kezelések hatékonyságát azonban egyre inkább veszélyezteti az antibiotikum-rezisztencia kialakulása.
Kutatások a Staphylococcus aureus törzsek körében a penicillin G-vel és a kloxacillinnel szembeni rezisztenciát jelentettek. Hasonlóképpen, a cefalosporinokkal szembeni rezisztencia (cefapirin és a cefquinome) fokozatosan növekszik a Gram-negatív baktériumok, például az E. coli körében. Aminoglikozid-rezisztencia (különösen a neomicinnel és a gentamicinnel szemben) figyelhető meg a Pseudomonas aeruginosa fajnál, míg a Staphylococcus aureus és a Streptococcus fajoknál makrolid-rezisztencia alakult ki (beleértve a tilozint és az eritromicint). Az oxitetraciklinnel szembeni széles körű rezisztencia a Gram-negatív baktériumokat érinti, míg a lincomicin-rezisztencia néhány Gram-pozitív baktériumnál figyelhető meg.
Ezen aggályok miatt egyre nagyobb az érdeklődés a tőgygyulladás kezelésének és ellenőrzésének alternatív módszerei iránt. Az antibiotikumterápiák egyik ígéretes alternatíváját jelentik a gyógynövénytartalmú készítmények, amely biztonságos, fenntartható és költséghatékony megoldásnak bizonyulnak.
A szárazonállási időszak szabályozási kerete az Európai Unióban
A megelőző célú antibiotikumos terápia a tejelő tehenek szárazonállási időszakában az Európai Unióban meghatározott feltételek és előírások mellett engedélyezett. Ez egy általános gyakorlat, amelynek célja a tejelő teheneknél a két laktációs ciklus közötti időszakban a tőgyet érintő fertőzések megelőzése.
A megelőző terápia használatát szigorúan szabályozzák annak érdekében, hogy minimalizálják a tejben lévő antibiotikum-maradványok kockázatát, valamint, hogy mérsékeljék a kórokozók antibiotikum-rezisztenciájának kialakulását. Az EU az élelmiszerbiztonsági és állategészségügyi előírások betartása érdekében iránymutatásokat és korlátozásokat állapított meg a felhasználható antibiotikum-típusokra, e szerek alkalmazásának időzítésére és az élelmezés-egészségügyi várakozási időre vonatkozóan.
Emellett az EU-ban a bio szarvasmarha tartó gazdaságok egyáltalán nem használhatnak antibiotikumokat, így nekik (beleértve a szárazonálló tehenek kezelését is) a tőgygyulladás megelőzése érdekében alternatív megoldásokra kell támaszkodniuk.
Gyógynövényes készítmények: A mastitis kezelésének ígéretes alternatívái
Az olyan gyógynövényi hatóanyagú készítmények, mint a MASTILEP gél (Ayurvet Ltd.) ígéretes alternatívái lehetnek a tőgygyulladás megelőzésének és (kiegészítő) kezelésének.
A MASTILEP olyan hatóanyagokat tartalmaz, mint a Cedrus deodara, Curcuma longa, Glycyrrhiza glabra és Eucalyptus globulus, amelyek antibakteriális, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, antihisztaminos és immunmoduláló tulajdonságaikról ismertek. Számos klinikai vizsgálat bizonyította e gyógynövényes kezelések hatékonyságát a szomatikus sejtszám csökkentésében, a tejhozam növelésében és a tőgy általános egészségének javításában.
A MASTILEP biztonságos, hatékony és gazdaságos lehetőséget nyújt a tőgygyulladás kezelésére az antibiotikum-használat hátrányai nélkül. Számos, a MASTILEP-pel végzett klinikai vizsgálat bizonyítja a készítmény hatékonyságát a tehenek szubklinikai tőgygyulladásának kezelésében, a szomatikus sejtszám normális szintre való csökkentésében, a tejhozam és a tejzsírszázalék normalizálásában. A MASTILEP a laktáció különböző szakaszaiban alkalmazható, nem irritáló hatású, puhítja a tőgy bőrét, gátolja a mikroorganizmusok szaporodását, és segít fenntartani a tőgy higiéniáját, egészségét és termelékenységét.
Citokin moduláció: A MASTILEP hatásmechanizmusa
A citokinek döntő szerepet játszanak az immunválaszban bakteriális eredetű tőgygyulladás esetén. Mastitis esetén az emlőszövetben lévő immunsejtekből olyan citokinek szabadulnak fel, mint az interleukinok (IL-1, IL-6), a tumor nekrózis faktor-alfa (TNF-α) és a kemokinek. Ezek a jelzőmolekulák a gyulladás fokozásával, a fehérvérsejteknek a fertőzés helyére történő irányításával és az immunsejtek baktériumölő tevékenységének fokozásával segítenek koordinálni a szervezet védelmi mechanizmusait. Ez a gyulladásos válasz, bár a fertőzés leküzdéséhez elengedhetetlen, szövetkárosodáshoz és a tőgygyulladással járó tünetekhez fokozódáshoz vezethet. A citokinszintek modulálása potenciális terápiás stratégia a tőgygyulladás kezelésében és a mastitises esetek kimenetelének javításában.
Egyes növényi vegyületek befolyásolhatják a citokintermelést és -aktivitást, ezáltal modulálva az immunválaszt. E vegyületek a következőképpen hathatnak:
- A pro-inflammatorikus citokinek gátlása: Bizonyos növényi vegyületek (például a Curcuma longa és a Glycyrrhiza glabra) gátolhatják az olyan pro-inflammatorikus citokinek termelését, mint a TNF-α, IL-1 és IL-6. Ezáltal elősegítik a gyulladás csökkentését pl. tőgygyulladás esetén.
- A gyulladáscsökkentő citokinek termelődésének fokozása: Egyes gyógynövények (mint a Paedaria foetida és a Cedrus deodara) fokozhatják a gyulladáscsökkentő citokinek termelését, támogatva a kiegyensúlyozottabb immunválaszt.
- Az immunsejtek jelátvitelének modulációja: Egyes növényi molekulák (mint az Eucalyptus globulusban találhatóak) befolyásolhatják az immunsejteken belüli jelátviteli útvonalakat, amelyek gyulladáskeltő citokinek termeléséhez vezetnek.
- Antioxidáns hatás: Számos gyógynövény rendelkezik antioxidáns tulajdonságokkal, amelyek csökkenthetik az oxidatív stresszt, illetve csökkenthetik a pro-inflammatorikus citokinek termelését, ezáltal csökkentve a gyulladást.
A citokinaktivitás befolyásolásával ezek a növényi molekulák segíthetnek a gyulladásos betegségek kezelésében és az immunrendszer működésének javításában, így lehetőséget jelentenek az olyan gyulladásos betegségek kezelésében, mint a tőgygyulladás.
A MASTILEP hatásmechanizmusának tisztázása érdekében a gyártó cég vizsgálatot végzett a MASTILEP fitoaktív összetevőinek és célpontjainak azonosítása érdekében. A vizsgálatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy a MASTILEP gél összetevői immunmodulátorként működnek, amely dinamikusan szabályozzák a gyulladásos molekulákat és fokozzák a gazdaszervezet citokinválaszát. Ezek a mechanizmusok segítenek a gyulladás kezelésében és támogatják a mastitis hatékony kezeléséhez elengedhetetlen immunválaszokat (Bhatt et al., 2014).
A tejelő állomány egészségének optimalizálása
A hatékony állománykezelési gyakorlatok döntő fontosságúak a tőgygyulladás megfékezésében. A higiénikus környezet fenntartása, a megfelelő tőgyegészség biztosítása és a tőgy immunitásának fokozása alapvető tőgygyulladás elleni stratégiák. A fejés előtti és a fejés utáni tőgyfertőtlenítés a leghatékonyabb kezelési stratégiát jelentik a tejelő tehenek új, tőgyön belüli fertőzéseinek megelőzésére. A gyógynövényes tőgyápoló készítmények használata, valamint a megfelelő takarmánykiegészítők használata szintén segíthet a tőgygyulladásos esetek kezelésében és megelőzésében. Az antioxidáns hatású kiegészítők, mint az E-vitamin és a szelén szintén jelentős szerepet játszanak az immunválasz fokozásában és a tőgy egészségének megőrzésében. Az olyan makro- és mikro-tápanyagok, mint a kalcium, a foszfor, a réz, a kobalt és a mangán szintén fontosak a gyulladásos folyamatok és az általános homeosztázis szabályozásában.
Komplex stratégiával a mastitis ellen
A mastitis tehát az egyik legelterjedtebb és legköltségesebb betegség, amely a tejipart érinti. A hagyományos antibiotikumos kezelések, bár hatékonyak, a tej szennyeződésével járnak, és a rezisztencia kialakulásának kockázatát hordozzák magukban. A gyógynövényi hatóaynagú készítmények fontos alternatíváját jelentik a mastitis kezelésének, mivel biztonságos és hatékony kezelési lehetőségeket kínálnak a tőgygyulladásra. A gyógynövényi alapú készítmények (mint például a MASTILEP) állománymenedzsmentbe való integrálásával, valamint holisztikus gazdálkodási gyakorlatok alkalmazásával a tejtermelők jobban kontrollálhatják a tőgygyulladást, javíthatják az állatok egészségét, és növelhetik az állományuk általános termelékenységét.
Források: