Nyár: A megmérettetés ideje a postagalamb-sportban
A nyár a postagalambászok körében az egyik legizgalmasabb időszak, a versenyek ideje! Nagy sikereknek és kudarcoknak, régi és új bajnokok születésének, bevált és újonnan kipróbált nevelési és felkészítési módszerek tesztelésének az időszaka ez, amikor is megerősítést nyerhetünk abban, hogy módszerünk, felkészítő munkánk eredményes volt, vagy a sikerek elmaradása taktikánk, takarmányozási és nevelési módszereink átgondolására kényszerít bennünket. A versenyidőszak tehát az évnek talán a legizgalmasabb szakaszát jelenti a postagalambászattal foglalkozók számára, mely kérdésekkel és válaszokkal egyaránt bőségesen ellátja a tenyésztőket! Nézzük, mire érdemes leginkább figyelmet fordítanunk ebben az időszakban!
A postagalambok tenyésztése és versenyidőszakra való felkészítése komoly elmélyülést igényel a tenyésztők részéről! Milyen takarmánykeveréket adjunk, milyen kiegészítőket alkalmazzunk, milyen taktikákat alkalmazzunk a felkészítés során? A felkészítésnek és a postagalambok kondícióban tartásának vannak olyan területei, melyeket nem érdemes, sőt nem szabad elhanyagolni, mivel ezek képezik az alapját a sikeres galambnevelésnek és felkészítésnek! Ezek a fontos kérdések többek között a következők: hogyan biztosíthatom a postagalambjaim jó ellenálló képességét, kondíciójának megőrzését, és stressztűrő képességét a teljes versenyidőszak alatt? A következőkben erre keressük a választ!
Mikotoxinok a takarmányban: A láthatatlan ellenség
Sokat olvashatunk és hallhatunk a mikotoxinok, vagyis a nem megfelelően kezelt, tárolt takarmányon megtelepedő mikroszkopikus penészgombafajok kiválasztási terméke által okozott különféle szervi panaszokról, melyek a galamb szervezetének olykor végzetes kimenetelű legyengülését, mérgezését okozhatják.
A mikotoxinok postagalambok szervezetére kifejtett hatása rendkívül összetett: elsősorban a májat, mint méregtelenítő szervet terhelik meg rendkívüli mértékben. A galamb vérében felhalmozódó, nem semlegesített méreganyagok alacsony immunszintet, csökkent takarmányfelvételt vagy a takarmány visszautasítását, a fejlődésben való visszamaradást, csökkent fogamzási képességet, üres tojásokat, a repülési teljesítmény csökkenését, és a fertőzésekre, megbetegedésekre való nagyobb hajlamot okozhatják.
A takarmány szennyezettsége sokszor szabad szemmel nem észrevehető, továbbá a galambok a mezőkről is felszedhetnek mikotoxinnal szennyezett gabonaszemeket, ezért a mikotoxinok elleni védekezés, a semlegesítésüket szolgáló készítmények galamboknak való adagolása fiatalkortól kezdődően kiemelt jelentőséggel kell, hogy bírjon a versenygalambok nevelésében. Napjaink számos szennyezőanyaggal terhelt környezetében sokszor késő lehet a már kialakult problémát kezelni: a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt, hiszen a már kialakult betegséget, szervi elváltozást sokkal nehezebb – ha nem lehetetlen – kezelni, mint megelőzni a bajt.
Ismerjük meg a postagalambok takarmányát szennyező leggyakoribb penészgombafélék, az általuk termelt mikotoxinokat, és azok hatásait!
- Aspergillus fajok: Az Aspergillus fajok által termelt mikotoxinok az aflatoxinok, amelyek májkárosodást, csökkent immunitást, a fiataloknál lelassult fejlődési ütemet és fokozott elhullást okozhatnak.
- Fusarium fajok: Az Fusarium fajok által termelt mikotoxinok a trichotecének (pl. deoxinivalenol), a zearalenon, és a fumonizinek. E mikotoxonok csökkent takarmányfelvételt, szaporodási problémákat, csökkent immunitást, máj- és vesekárosodás okoznak.
- Penicillium fajok: A Penicillium fajok által termelt mikotoxin az Ochratoxin-A, mely vesekárosodást, immunszuppressziót, csökkent növekedési ütemet okoz, és potenciális rákkeltő hatással bír.
Ezek a penészgombák és mikotoxinjaik jelentős egészségügyi kockázatot jelentenek a postagalambokra, befolyásolva általános egészségi állapotukat, termelékenységüket és élettartamukat. A takarmánygabonák ellenőrzése és megfelelő tárolása elengedhetetlen a penészgomba-szennyeződés és a mikotoxinoknak való kitettség kockázatának minimalizálásához, azonban a szennyeződés így is sokszor jelen van.
Gyógynövényekkel a mikotoxinok ellen
Egyes gyógynövények (mint az Andrographis paniculata és a Phyllanthus niruri) bizonyítottan hatékonyan segítik a máj és más kiválasztó szervek működését, a mikotoxinok semlegesítését, kiürítését. A postagalambászok körében már jól ismert, a fenti gyógynövények mellett 17 másik gyógynövényi hatóanyagot tartalmazó SUPERLIV itatófolyadék hatékonyan segíti a máj működését és a méregtelenítést a tenyész-, fiatal nevelési és a versenytechnológia részeként egyaránt. A szervezet folyamatos méregtelenítése képezi az alapját az immunrendszer megerősítésének, a megfelelő kondíció és testalkat felépülésének, betegség esetén pedig az öngyógyító folyamatok beindulásának. A vérben keringő méreganyagoktól rendszeresen megszabadított postagalambok képesek csak kihozni magukból a maximális versenyteljesítményt.
Jó emésztés = Kiváló versenykondíció
Az immunrendszer és a fizikai kondíció kiváló állapotának másik sarokköve az emésztőrendszer jó működése, amely biztosítja az optimális víz- és tápanyag-felszívódást, a bélrendszerbe jutott kórokozók kiürítését, megtelepedésük megakadályozását. A versenyek okozta stressz és fáradtság átmenetileg az immunrendszer legyengülését okozhatja, melynek hatására az ivóvízzel vagy a takarmánnyal esetlegesen felvett kórokozók megtelepedhetnek a postagalambok emésztőrendszerében, hasmenéses tüneteket okozva.
Az emésztőrendszeri panaszok esetében is igaz, hogy jobb a megelőzés, mint a kezelés! A már kialakult hasmenéses panaszok jelentősen legyengíthetik a postagalamb szervezetét azáltal, hogy az elfogyasztott tápanyagok és a víz nagy része elvész, nem hasznosul, így a madár veszít fizikai erejéből, és szervezete még kiszolgáltatottabbá válik a kórokozók támadásának. A beteg galamb továbbá sokszor nem is veszi fel a takarmányt, ami szintén testsúlycsökkenéshez vezet.
A hasmenéses megbetegedések sokszor a nagy igénybevételt jelentő versenyeket követően alakulnak ki, amikor pedig a hazaút során jelentős energiákat felhasznált madárnak éppen, hogy az életfontosságú tápanyagok pótlására lenne mielőbb szüksége. Ezért a versenyeket megelőzően, valamint az azt követő néhány napban rendkívül fontos az emésztőrendszer támogatása természetes, (gyógynövényi) anyagokkal, melyek védik a bélrendszer nyálkahártyáját, elősegítik a tápanyagfelszívódást, megkötik és kiürítik a bélrendszerbe bejutott kórokozókat.
Egyes gyógynövények és ásványi anyagok (mint például a kaolin, Holarrhena antidysenterica, Aegle marmelos, Punica granatum, vagy a Berberis aristata) bizonyítottan hatékonyak a hasmenéses panaszok megelőzésében, az emésztőrendszer normális működésének helyreállításában. A közismert DIAROAK gyógynövényes készítmény (mely kaolint, valamint gyógynövénykivonatokat tartalmaz) hatékonyan segíti a hasmenés megállítását, helyreállítja az emésztőrendszer normális működését, minimalizálja a víz- és tápanyagveszteséget.
Stresszcsökkentés: a hatékony versenyzés egyik titka
Az immunrendszer állapotát nem kizárólag a szervezetbe táplálék vagy víz útján bekerülő káros anyagok és kórokozók gyengíthetik, hanem maga az erős fizikai és idegrendszeri igénybevételt jelentő verseny, a fészkéhez haza igyekvő postagalamb fokozott stresszes állapota is. A fészküktől való elválasztás, a szállítás, majd a hosszú repülés és az útközben adódó stresszfaktorok (nagy hőség, vihar, ragadózó madarak támadása) kimerítik a madarak energiatartalékait, és hajlamosabbá teszik őket a különböző fertőző betegségek kialakulására.
A stressz okozta negatív hatásoknak a legyőzése alapvető fontosságú, ha azt szeretnénk, hogy madarunk jó állapotban térjen vissza, és sikereket érjen el. A stresszoldásban szintén fontos szerepet kaphatnak a gyógynövénykivonatok. A STRESROAK gyógynövényeket és ásványi anyagokat tartalmazó itatófolyadékot érdemes a kosárban rakás előtti napokban itatni a galambokkal. A STRESROAK feltölti a galambok szervezetét olyan ásványi anyagokkal, aminosavakkal és gyógynövényi hatóanyagokkal, amelyek ellenállóbbá teszik a madarakat a stresszhatásokkal szemben, és hozzájárulnak ahhoz, hogy a galamb kihozza magából a maximumot.
A gondos előkészületek, a maximális odafigyelés, és a galambász egyéni módszerei, praktikái biztosíthatják a régi és az új nemzedékek sikerét. Eredményes versenyidőszakot kívánunk!