WHO elismeri az Ayurvedát
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az Ayurvedáról
"A hagyományos gyógyászati rendszer, mint például az Ayurveda, fontos szerepet játszhat az integrált, emberközpontú egészségügyi szolgáltatásokban és az egészségügyi ellátásban."
- Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója
1978-ban a WHO az Alma-Atai konferencián az "Egészséget mindenkinek" címszó alatt elismerte a hagyományos, alternatív és kiegészítő gyógyászati rendszerek jelentőségét mind a fejlődő, mind a fejlett országok egészségügyi rendszerében. Ezt követően a WHO hagyományos gyógyászati programja globális szinten foglalkozott ezzel a témával, és különböző szempontokat érintett, mint például a gyógynövények termesztése, előállítása, forgalmazása, és a hagyományos gyógyászattal kapcsolatos lakossági tájékoztató anyagok és iránymutatások kidolgozása.
A hagyományos orvoslás globális központja
- április 21-én felavatták a WHO új, a hagyományos orvoslásnak szentelt globális központját az indiai Dzsamnagarban (Gujrat). Az indiai kormány 25O millió dolláros befektetésével támogatott központ célja, hogy a modern tudomány és technológia felhasználásával a hagyományos gyógyászatban rejlő lehetőségeket világszerte eljuttassa az emberekhez a népesség egészségének és a bolygó jólétének javítása érdekében.
A WHO új központja a hagyományos gyógyászati gyakorlatokra és termékekre vonatkozó szakpolitikák és szabványok erős tudományos tényekkel alátámasztott alapját kívánja megteremteni, hogy az országok szükség szerint integrálhassák e gyógyászati módszereket saját egészségügyi rendszereikbe.
A világ lakosságának mintegy 80%-a alkalmazza a hagyományos orvoslást. A WHO 194 tagállama közül 170 számolt be hagyományos gyógyászati módszerek alkalmazásáról, és kormányaik kérték a WHO segítségét a hagyományos gyógyászati gyakorlatokra és termékekre vonatkozó megbízható adatok és bizonyítékok összegyűjtésében.
A hagyományos orvoslás a különböző kultúrák által az idők során az egészség megőrzésére, és a fizikai és mentális betegségek kezelésére használt ismeretek, készségek és gyakorlatok összessége. Magában foglalja mind az olyan ősi gyakorlatokat, mint az akupunktúra, az ayurvedikus gyógyászat és a gyógynövénykeverékek használata, mind pedig a modern gyógyszereket.
A hagyományos orvoslás módszereinek használata a modern tudomány területén is egyre inkább elterjed. Például a ma használatban lévő engedélyezett gyógyszerkészítmények 40%-a természetes anyagokból származik, ami hangsúlyozza a biológiai sokféleség megőrzésének és a fenntarthatóságnak a fontosságát. Emellett a modern technológiát, például a mesterséges intelligenciát, a mobiltelefonos alkalmazásokat és az online tanfolyamokat egyre gyakrabban használják a hagyományos gyógyászati gyakorlatok tanulmányozására és tudásuk terjesztésére.
Elismeri-e az Ayurvedát a WHO?
A WHO elismeri a hagyományos gyógyászati rendszer fontosságát és szerepét az egészségügyben, és az Ayurvedát is e rendszerek közé sorolja a többi hagyományos gyógyászati rendszer mellett. Ez az elismerés kiemeli a hagyományos gyógyászati rendszer jelentőségét az egészség és a jólét előmozdításában.