Gyönyörű időszak az ősz, a tél-elő. A természet átalakul, pihenni készül, az új születése előtt visszavonulás, lassulás érkezik. Színes, sokszor még napos, sétára és túrára hívó, máskor ködös, esős, sötét, ez is az átalakulás része.
Ilyenkor természetes módon nőhet az igény a lassításra, időzésre, szemlélődésre. Nagyon hasznos, ha tudunk találni időt pihenésre, relaxációra. Lehetőség önreflexióra, értékelésre, átértékelésre. Fontos is, hogy tudjuk, hogyan töltődjünk fel, hogyan pihenjünk, inspirálódjunk, ugyanis a fény hiánya befolyásolja a működéseinket.
Szomorúság, magány érzete, feszültségek, depresszív állapotok gyakrabban fordulhatnak elő. Jó levegő, mozgás, örömet adó tevékenységek még inkább felértékelődnek.
Ebben az időszakban gyakoribbá válhatnak a különböző súlyosságú légúti megbetegedések. Érinthetik a felső traktust, orrot, orr melléküregeket, torkot és/vagy az alsóbb légutakat, tüdőt. A növekvő légszennyezettség, szmog, stressz, nem kielégítő minőségű és/vagy mennyiségű pihenés, táplálkozás, folyadékfogyasztás a légzőszervek működésének sem kedvez. Gyakori, hogy fertőzést baktériumok vagy vírusok okozzák.
Érzelmek, tüdő, immunrendszer ereje összefügg. Jó, ha figyelmünk magunkra talál s elfogadóan, szeretettel lépdelünk át az esetleges nehéz időszakokon, melyek egyben kizökkentenek, új nézőpontokat, tapasztalásokat, képességeket hozhatnak. Mindenki a maga megoldását találja meg a saját tempójában.
India 5 000 éves gyógyászati rendszere, az Ayurveda légúti problémák esetén is kínál segítő lehetőségeket.
A gyógynövények ereje
Betegség esetén a gyógyszeres megoldások mellett érdemes megvizsgálni, milyen természetes módszerek állnak rendelkezésre segítségül. Hasznosak lehetnek például bizonyos gyógynövények, gyógynövény-kombinációk. Ezeknek a gyógynövényeknek a napi étrendbe való bevonása igen előnyösnek bizonyulhat, egészségesebbé, erősebbé tehet.
Néhány gyógynövény a sokból a légutak védelmében.
Tulsi (Ocimum sanctum) – A szent bazsalikomot, az indiai szubkontinensen a „Gyógyfüvek Királynőjének” tekintik. A légzőszervek egészségét támogatja, segít leküzdeni a megfázást, köhögést, lázat. Gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkezik, nyákoldó és köptető hatású, antioxidáns. Erősítheti az immunrendszert.
Kurkumin (Curcuma longa) – Gyulladáscsökkentő tulajdonsága is ismert. Ez a gyógynövény segíthet a tüdőgyulladás kezelésében. Bakteriális és vírusos fertőzések esetén szintén jó támogató. A kurkuma az „élet fúszere”. A kurkuminnak számos tudományosan bizonyított egészségügyi előnye van. Támogathatja az immunrendszer működését, hozzájárulhat a megfelelő anyagcseréhez, erős antioxidáns.
Ashwagandha (Withania somnifera) – A gyógynövény egyike a legfontosabb ayurvedikus alapanyagoknak, gyakran nevezik „indiai ginzeng”-nek. Számos egészségügyi előnye van, segíthet a stressz kezelésében, kiegyensúlyozottság elérésében. Légúti fertőzések gyógyításában is hasznos lehet, gyógyíthatja a tüdőfertőzéseket. A gyógynövény gyulladáscsökkentő és antioxidáns, immunerősítő tulajdonságai segíthetnek a légúti fertőzések során fellépő különféle gyulladások kezelésében.
Eukaliptusz (Eucalyptus) – A növény illóolaja antiszeptikus, nyákoldó és hűsítő hatású, kiváló köptető, görcsoldó. Légúti megbetegedések kezelésében inhalálásra, fogászatban szájöblítésre használják. Baktérium- és vírusölő tulajdonsága van. A levelek kivonatával sebeket, keléseket kezelnek, emellett közismert fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő.
Dalchini (Cinnamomum zeylanicum) – Fahéj. Gyógynövény antimikrobiális tulajdonságokkal, emiatt a légúti mikrobiális fertőzések kontroll alatt tartásában, az egészséges légzőrendszer fenntartásában lehet szerepe. Hasznos a tüdő nyálkahártyájának eltávolítására, ami által a leggyakrabban előforduló betegségek, köhögés és megfázás gyógymódja lehet.
Pippali (Piper longum) – a hosszú borsot „Rasayana”-ként (fiatalító szerként) alkalmazzák a légúti rendellenességek kezelésében, valamint az emésztést elősegítő készítmények fontos összetevőjeként. A gyógynövény hasznos a tüdő megfázásos problémáinak kezelésében. A gyógynövény elismerten kiváló a tüdő vérkeringésének javításában. Köptető és hörgőtágító tulajdonságokkal rendelkezik.
Ela (Elletteria cardamomum) – A kardamom erős, illatos és lágyszárú. A gyógynövény kiválóan alkalmas a torokfájás, valamint a megfázás és egyéb légúti fertőzések kezelésére. Alkalmazását az Ayurveda szájüregi betegségek kezelésére is ajánlja, de használható hányinger, hányás, száraz köhögés és külső bőrpír kezelésére is.
Shirish (Albizia lebbeck) –A Shirish használatát széles körben javasolták a szervezetben lévő méreganyagok semlegesítésére. Légúti betegségek, például bronchiális asztma kezelésére is alkalmazták. Különféle kísérleti és klinikai megfigyelések alapján javasolt a Sirish kéreg gyógytea formájában történő használata asztmás betegek számára. Az ilyen használat segít az asztmás rohamok gyakoriságának és intenzitásának szabályozásában.
Vasaka (Adhatoda vasica) – A Malabar dió a légúti fertőzések egyik legjobb gyógynövénye. Antibakteriális, gombaellenes és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik. Hörgőtágító, ezért nagyszerű lehetőség a hörghurut kezelésére. Hasznos asztma, tuberkulózis, köhögés esetén. A növény folyékony kivonatát számos gyógyszerkészítményben köptetőként használják.
Giloy (Tinospora cordifolia) – Ez a gyógynövény is kiváló lehetőség a légúti betegségek kezelésére. Sikeresen távolítja el a méreganyagokat a tüdőből, segíthet asztma esetén, enyhítheti a tuberkulózis tüneteit. Vértisztító, immunerősítő hatása van.
A Garuda Ayurveda Immun Guard étrend-kiegészítőben több gyógynövény együttes hatása érvényesül:
https://garuda.hu/component/virtuemart/garuda-ayurveda-immun-guard-vegetarianus-kapszula
További cikk az Immun Guard-ról:
https://garuda.hu/blog/30-immun-guard-termektapasztalat