Az Ayurveda eszköztárában a gyógynövényeken kívül egyéb módok is találhatók a légzőszervek működésének támogatására. Ilyenek például a különböző légzéstechnikák.
A légzés szabályozása azonnali hatással van az idegrendszerre és az elmére. Ha a lélegzet nyugodt, az elme is nyugodt. Emiatt a légzés tudatosításán át befolyásolni tudjuk idegrendszerünk működését. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy egyensúlyba hozzuk a doshákat s ilyen módon a légúti elváltozásra is oki szintű hatást gyakorolhatunk.
A tüdő 24 órán át szolgálatban van. Az Ayurveda szemszögéből nézve légzőszervi fertőzés kialakulásában mindhárom dosha szerepet játszik. A legtöbb légzési probléma összefügg a vízháztartás egyensúlyával. A vata kiszáradást, a pitta gyulladást, a kapha pedig elzáródást okozhat.
A különböző légzőgyakorlatoknak eltérő energetikai hatásai vannak. Aktiválás vagy megnyugtatás céljából is használhatunk technikákat, melyek lehetővé teszi számunkra, hogy egyensúlyba hozzuk a doshákat.
Például megemelkedett pitta dósa esetén nyugtató, hűsítő légzőgyakorlat segíthet (Nadi Sodhana – váltott orrlyukas légzés vagy Chandra Bhedana - légzés bal orrlyukon keresztül, illetve a Sitali - nyelvet kiöltve, a két oldalát felgördítve egy csövet formálva történik a belégzés, orron át a kilégzés).
Ha túlzottan felhalmozódott a kapha dósa, légzőgyakorlatokkal is érdemes stimulálni a rendszert a túlzott stagnálás kompenzálása céljából (Kapalabhati, Bhastrika – tűz-, illetve fújtató légzések).
Ha a váta dósa fokozódik, lassú és tápláló légzőgyakorlatok praktikusak (Nadi Sodahana – váltott orrlyukas légzés vagy Bhramari – zümmögő légzés).
A speciális gyakorlatok elsajátításához mindenképp kérjük avatott oktató segítségét.
A teljes jógalégzés rendszeres végzése – akár napi 5 percnyi gyakorlással kezdve – rendkívül kedvező hatással lehet testre, lélekre, idegrendszerre, hormonrendszerre, elmére.
https://garuda.hu/component/virtuemart/legutak-vedelme-csomag-tulsi-eukaliptusz-balzsam