Az orrmosás része a shat kriyának (jógikus tisztító gyakorlatok), jala neti az elnevezése.
A neti orrmosó kancsó vagy kanna néven ismert eszköz Indiából származik s az arcüreg öblítésre szolgál.
Sokféle változat létezik, réz, kerámia, műanyag, kreatív házi „neti-utánzatok”.
Igen hasznos, ha a neti használata akár kúraszerűen beépül napi higiéniai s egészség-megőrző rutinunkba. Időigénye néhány perc, az érzet, amit ad, rendkívül tiszta és felszabadító.
HATÁSOK, JAVALLAT
A netizés hatásai túlmutatnak a tisztításon, bár arra is elemien szükség van. Nagyvárosban élők szmogterhelése sajnos nem elhanyagolható.
- Por, allergén anyagok, gyulladásból származó felhalmozódott váladék remekül eltávolíthatók orrmosással.
- A rendszeres orrmosás a légutak akadálymentesítésén túl enyhítheti az asztmás és allergiás tüneteket.
- Mivel segítségével eltávolíthatók a szennyeződések, esetleges lerakódások, könnyebbé válik a légzés.
- Azzal, hogy a légzés felszabadul, elősegíthető az éjszakai alvás minőségének javulása.
- Stimulálja az orrban lévő idegvégződéseket, ezzel serkenti az agyműködést.
- A szem állapotára is jó hatással van.
Az arcüreg járataiban – arcüreg, homloküreg – területén lerakódó váladékot nehéz kitisztítani.
- A rendszeres neti-használattal megelőzhető a váladékok lerakódása, ezzel a fertőzések, gyulladások nagyobb eséllyel kerülhetők el.
Az alábbi esetekben különösen ajánlott alkalmazni:
- allergia,
- gyakori tüsszögés,
- gyulladásos állapotok (arcüreg, homloküreg),
- elhúzódó nátha, szénanátha,
- felső légúti betegségek
MI KERÜL A NETI KANCSÓBA?
Langyos vagy kellemesen meleg sós víz, amit a kancsóba töltünk, ennek segítségével öblíthetők át hatékonyan az orrjáratok s az arcüreg. Egy liter vízhez kb. egy-másfél kávéskanálnyi sót szükséges teljesen feloldani. A nyálkahártya regenerálódását kiválóan támogató oldat ez.
Használhatunk célzottan összeállított gyógynövény-keveréket, gyógyteát is speciális hatások elérése érdekében. A nyálkahártyán át gyorsabban juttathatók a keringésbe gyógyanyagok.
A kakukkfű például nagyon jó anti-bakteriális, fertőtlenítő, immunrendszer erősítő, keringést fokozó hatású – köhögés, hörgő- és szájüregi gyulladás remek szere. Ha dugul az orr, lehet inhalálni vele, nyákoldó, köptető. Tonizáló, étvágyjavító, emésztést segítő, féreghajtásra is használható.
A kamilla gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, nyugtató. Toroköblítésre, fogíny-erősítésre alkalmas, hajhagymákra is jó hatással van.
A TECHNIKAI KIVITELEZÉSHEZ
Az orrmosás technikai kivitelezéséről számos video anyag és leírás található az interneten, de ha kancsót vásárolunk, ahhoz is fogunk kapni leírást vagy bizonytalanság esetén keressünk hozzáértő oktatót (jóga, ayurveda).
Röviden összefoglalva:
Kényelmes kis terpeszben állva a mosdókagyló vagy fürdőkád előtt lazán előrehajolva a fejet oldalra kell billenteni és kissé hátra. Alternatíva lehet, ha ülésben végezzük előre dőlve s egy tálat teszünk magunk elé.
Egyik kezünkkel meg is támaszkodhatunk, miközben a másik kezünkben tartott kancsóból a vizet a felső orrnyílásba töltjük.
Ha most készülünk életünkben először arra, hogy orrunkba vizet töltsünk, kezdetben furcsa lehet, ellenérzés keletkezhet bennünk.
Nyugodt légzéssel (a procedúra alatt mindvégig szájon át lélegzünk!), magunkra figyelve gyengéden folytassuk addig, míg megtaláljuk a fejtartásnak azt az ideális szögét, amelynél a felső orrnyíláson beöntött folyadék a másik orrnyíláson akadálytalanul kifolyik. Ehhez szükséges a fejtartást a beigazítás céljából kissé korrigálni menet közben.
Az orrmosó edény kifolyó nyílását erőltetés nélkül, kényelmesen, de határozottan a felső orrnyílás falához illesztjük. Ez azért szükséges, hogy a víz mindenképp az orrnyílásba kerüljön, ne az arcra, nyakba stb.
A két oldal lehet, hogy nem egyforma átjárhatóságú, a nekünk megfelelő fejtartás megtalálásáig némi kísérletezésre van szükség.
Szánkat tartsuk nyitva, ezen keresztül tudunk lélegezni a folyamat alatt.
Ha egy oldalra elvégeztük az átmosást, a fejet fordítsuk középre s hagyjuk kifolyni az orrból a maradék vizet. A folyamatot a másik oldalra is ismételjük meg.
Már csak az orrnyílások alapos kiszárítása van hátra. Így el tudjuk kerülni, hogy esetleg víz jusson a fülbe.
Enyhén előre dőlve először az egyik orrnyílást zárjuk el - például mutatóujjal az orrcimpát finoman toljuk az orrsövényhez. A szabad orrjáraton át fújtatva, azaz kilégzés-hangsúlyosan lélegezzünk ki néhányszor, majd a másik oldalon ugyanígy járjunk el. A fejtartás lehet olyan, mint mikor az öblítést végeztük. A szárítandó orrnyílás legyen alul.
Valószínűleg némi időbe telik, míg teljesen gyakorlottan véghez visszük a folyamatot, de mivel naponta ajánlott végezni a tisztítást, viszonylag hamar beletanulhatunk. Legyünk magunkkal türelmesek, kísérletezzünk bátran egészen addig, míg az ideális technikára ráérzünk.
Megéri a fáradozást, figyelmet az elérhető rendkívül kedvező élettani hatások érdekében!