Az Ayurveda szerint nagy jelentősége van a napi rutin kialakításának. Dincharya-nak nevezik a napkeltétől napnyugtáig tartó szakaszban végzendő tevékenységeket, Ratricharya-nak a napnyugtától napkeltéig terjedő időszakban javasoltakat.
DINCHARYA
Az Ayurveda-ban a dincharya-t a fizikai, mentális és szociális problémák megelőzésére szolgáló támogatásnak tekintik. A kiegyensúlyozott étkezési stílus és a mértékletes életmód kulcsfontosságú alapelvek.
Tradícionálisan a Dincharya követendő lépései a következők:
1. Jagaran (ébredés) & Malatyag (ürítés)
A kora reggeli ébredés (javasoltan legalább 30-40 perccel napkelte előtt) nemcsak a fizikai egészséget javítja, hanem a szellemi erőnlétet is. A késői ébredés lustaságot és restséget okoz, az egész napot lomhává teheti.
Az előző este elfogyasztott ételek emésztésének megkönnyítése érdekében a korai ébredés döntő fontosságú. A Vata dosha dominanciája ebben az időszakban (2.00 órától 6.00 óráig) elősegíti a Mala (vizelet/széklet/gázok) korai távozását. Ennek köszönhetően a korai ébredés elősegíti a szervezet megtisztulását. Ahogy a Mala testen belüli tartózkodási ideje növekszik, úgy nő a szervezet érzékenysége a fertőzésekre.
2. Dantadhawan (fogmosás)
Az Ayurveda tradícionálisan egy hosszú, egyenes gally használatát javasolja a fogak tisztítására, amelynek kerülete olyan, mint a kisujj. A gally lehet neem, khadir, mahua vagy karanj. Növényi kivonatot tartalmazó fogporok vagy fogkrémek használhatók. A napi legalább kétszeri fogmosás elengedhetetlen a fogszuvasodás megelőzése érdekében. Fogmosás után a nyelvet szintén meg kell tisztítani, hogy a rajta lévő üledékek ne kerüljenek vissza a tápcsatornába.
3. Gandush-dharan (folyadék megtartása a szájban avagy „olajrágás”)
Ennél a lépésnél gyógynövényes olajat vagy vizet helyeznek egy ideig a szájba. Lehet rágó mozdulatokkal mozgatni a szájüregen belül a folyadékot. Rendkívül hasznos a lerakódások, eltávolítására s ezzel a kellemetlen szagok megelőzésére. Az íny keringését javítja, erőssé teszi a fogakat. Az idegrendszerre is jó hatással van. A fogszuvasodás az egyensúlyból kibillent Vata dosha eredménye. Az olaj megnyugtatja ezt a doshát, ezáltal javítja a száj általános egészségét.
4. Anjan (szemtisztítás)
Az Ayurveda szerint a látás korai romlásának oka lehet, hogy az Anjanavidhit nem gyakorolják. Ehhez naponta kell alkalmazni egy speciális szemcseppet, a Sauviranjanát (antimonból /stíbium/ készült szemcsepp). A Rasanjanát (a Berberis aristata-ból /Indiai borbolya/ készült keverék) hetente egyszer kell alkalmazni.
5. Nasya (a gyógyanyagok bejuttatása az orron át)
Ennél az eljárásnál a gyógyszeres olajat az orrlyukakba cseppentik vagy ujjal viszik fel.
A Nasya javítja a bőr csillogását és erősíti a vállakat, a nyakat, az arcot és a mellkast.
Csillapítja a kellemetlen szájszagot, leheletet.
Megakadályozza a szőrszálak korai őszülését, a nyak, az állkapocs merevségét, a gyakori fejfájást, az arcbénulást.
Minimalizálja a légúti fertőzések gyakoriságát, súlyosságukat csökkenti.
6. Dhumpan (Ayurvedikus gyógyszeres inhalálás)
A gyógynövények füstjének belélegzése jótékony hatású számos betegségben, ami a kulcscsont feletti régiót érinti.
7. Vyayam (testgyakorlás)
Ez a legfontosabb rész, kifejezetten érdemes naponta végezni. Lehet, hogy kezdetben csak napi 15 percet, fél órát tudunk rászánni a mozgásra, de a befektetett energia megtérül. Ha a napi mozgás szokássá válik, sok örömet és előnyt hoz.
Csökkenti az elhízás valószínűségét, növeli az állóképességet, szabályozza az emésztést és megfelelő formában tartja a fizikumot. Keringést fokozza, így a sejtek tápanyagellátását javítja.
A Suryanamaskara (napüdvözlet), az egész testre ható átmozgatás, nagyszerű formája a testgyakorlásnak, erőt ad a tüdőnek. Egyéb jógagyakorlatok, a reggeli séta, az úszás mind-mind jót tesznek az egészségnek. Légzőgyakorlatokkal is érdemes kiegészíteni a napi rutint.
8. Kshaurkarma (haj-, szakáll- és körömvágás)
Ha kéthetes perióduson belül három alkalommal végezzük a Kshaurkarmát, az testi és lelki szépséget nyújt.
9. Abhyanga (ájurvédikus olajmasszázs)
Gyógyhatású olajat alkalmaznak az egész testen, különösen a fejen, a füleken és a lábakon.
Az olaj megnyugtatja a Vata doshát és stabilitást ad.
A korpásodás és a haj szárazsága megelőzhető, ha rendszeresen olajat masszírozunk a fejbőrbe.
A fülek területe a Vata dosha egyik székhelye, így Vata csendesítésére alkalmas. Mivel a séta fokozza a Vatát, az olaj alkalmazásával e területen elkerülhetők a Vata dosha túlműködésének káros hatásait.
Az Abhyanga egyik célja a bőr hidratálása. Lelassítja az öregedési folyamatot, javítja a látást, táplálja a test szöveteit és segít a nyugodt alvásban, ami kulcsfontosságú a kiegyensúlyozott idegrendszeri és hormonális működéshez.
10. Snan (fürdés)
A fürdés testi és lelki tisztaságot biztosít s úgy vélik, afrodiziákumként is hat.
RATRICHARYA
A napnyugtától reggelig követendő rend a Ratricharya alá tartozik.
A hagyomány szerint a nehezebb vagy negatív energiák ilyenkor tetőznek, ezért óvatosnak és ébernek kell lenni.
Az Ahar, a Nidra és a Bramhacharya a ratricharya három alpillére.
1. Ahar (étel)
Az aharnak könnyű és könnyen emészthető táplálékból kell állnia.
Érdemes kerülni a rántott, hideg ételeket, tejtermékeket és édességeket.
A vacsora utáni gyengéd séta megnyugtató, az ember könnyűnek és lelkileg ellazultnak érezheti magát tőle, amikor lefekszik.
2. Nidra (alvás)
Az alvás és az alvás ideje egyaránt fontos.
A szervezet biológiai órája szerint az éjszakai alvás a leghasznosabb.
Megfiatalítja az agyat, boldoggá tesz, táplálja a test szöveteit, növeli az erőt, csillapítja a fáradtságot és növeli a vitalitást. Mindez meghosszabbítja az ember élettartamát.
3. Brahmacharya (mértékletesség a szexuális érintkezésben)
Tradícionálisan a szexuális együttlétek ritmusa minden évszakban háromnapos időközönkénti.
Sushruta a nyári szezonban kéthetes időközönként ajánlja.
A cikk angol nyelvű eredetije:
https://www.dabur.com/daburarogya/ayurveda/arogya-jeevan/dincharya-and-ratricharya.aspx
Hivatkozások