A böjtölés pozitív hatása az immunrendszerre
Az immunitás azt az állapotot jelenti, amikor valaki immunis, vagyis nem fogékony egy betegségre. Magában foglalja a szervezet azon képességét, hogy megkülönböztesse az idegen anyagot a sajátjától, és semlegesítse, kiiktassa vagy metabolizálja a betolakodót.
Amikor egy idegen anyag (antigén) bejut a szervezetbe, összetett kémiai és mechanikai tevékenységek indulnak be (antitest-termelődés), melyek megvédik a szervezet sejtjeit és szöveteit a károsodástól.
Ha immunrendszerünk nem működik megfelelően, szervezetünk nem képes felvenni a harcot a kórokozókkal. De hogyan segíthet a böjtölés visszanyerni immunrendszerünk erejét? A következőkben erre keressük a választ!
Hogyan regenerálja a böjt az immunrendszert
Az Ayurveda a böjtölést Langhana vagy Upavasa néven írja le. Az Ayurveda a böjtöt, mint terápiát tekinti az elsővonalbeli kezelésnek a kiegyensúlyozatlan testi működés helyreállítására. Az Ayurveda szerint a böjtölés segít helyreállítani ’’az emésztés tüzét’’, amelynek köszönhetően helyreáll az egészségünk is. A böjtölés az Ayurveda által alkalmazott Panchakarma, vagyis tisztító terápiasorozat egyik fontos lépését képezi.
Az Ayurveda szerint a 48-120 órán át tartó, hosszas böjtölési ciklusok elősegítik az immunrendszer regenerálódását. A böjt hatására a sejtek az önmegújítás állapotába lépnek. A böjt támogatja a testsúlykontrollt is, de a fogyáson túl is vannak egészségügyi előnyei. A böjt segíthet egyes autoimmun betegségek, például a szklerózis multiplex tüneteinek csökkentésében is.
Időseknél az immunrendszer hanyatlása hozzájárul a betegségekre való fokozott fogékonysághoz. A böjtölési ciklusok beiktatása segíthet elpusztítani az idősebb és rosszul működő immunsejteket, és segít újakat generálni. Kényszerítheti a szervezetet a glükóz-, zsír- és ketonraktárak felhasználására. A hosszan tartó böjtölés csökkentheti bizonyos anyagok, például az IGF-1 szintjét is, amelyek kapcsolatban állnak az öregedéssel, és a tumorok kialakulásával is.
A szezonális böjt előnyei:
- Segíti az immunsejtek regenerálódását.
A böjt során a szervezet felhasználja a raktározott glükózt, zsírt és ketonokat, valamint regenerálja az elhasználódott és sérült immunsejteket.
- Lassítja az öregedési folyamatokat
A böjt fokozza az autofágia folyamatát, vagyis azt a folyamatot, amely az elöregedett sejtek elpusztításával foglalkozik a szervezetben, valamint az új sejtek képződését, ezáltal öregedésgátló hatást fejthet ki. Az időszakos koplalás során az autofágia automatikusan beindul. A böjt teret és időt biztosít a szervezetnek ahhoz, hogy az elpusztult sejttörmelékeket és salakanyagokat eltávolítsa, és új sejtek képződését támogassa. Ezért a böjt úgymond segíthet a szervezetben lévő hibák kijavításában és pótlásában.
- Segít megtörni a rossz étkezési szokásokat.
A nassolást és az érzelmi evést a nap folyamán sokszor kontroll nélkül végezzük. Az időszakos böjt segít ráébredni helytelen étkezési szokásainkra, és segít kitörni a rendszertelen étkezési szokások köréből. A böjtölés segít áthangolni a szervezetünk által küldött éhségjelzéseket. Az időszakos böjtölés megváltoztathatja az étellel való kapcsolatunkat. Amikor befejezzük a böjtöt, sokszor a korábbinál jobban értékeljük, és jobban élvezzük az étkezéseket. Az igazi éhség még a legegyszerűbb ételeket is a világ legfinomabb fogásává változtatja!
Hogyan böjtöljünk biztonságosan?
A helyesen végzett böjtölés elengedhetetlen, ha valaki ki akarja használni a böjt immunrendszerre gyakorolt hatását. Fontos tudnunk, hogy a böjtnek negatív hatásai is lehetnek a szervezetre és az immunrendszerre! Ha néhány napnál tovább tart a böjt, úgy a szervezet a fehérvérsejtek jelentős részét is lebontja. A helyesen végzett, 2-3 napos böjtöt ugyanakkor a szervezet károsodás nélkül átvészelheti.
Fontos, hogy a böjtre már az azt megelőző néhány napban felkészüljünk. A böjtöt megelőző héten lassan szoktassuk le magunkat a kávéról, a cukorról, az alkoholról és minden más élénkítő szerről. A hús, a hal és a tejtermékek fogyasztását lassan csökkenteni kell, amíg szervezetünk hozzá nem szokik, hogy csak gyümölcsöket és zöldségeket eszünk.
A böjtre való felkészülés fontos részét képezik a zöldséglevesek, mivel sok folyadékot juttatnak a szervezetbe, laktatóak, ugyanakkor könnyűek is. A böjt előtti napokban ehetünk gyümölcsöt, magvakat és dióféléket, illetve gyümölcs és zöldségleveket, de a hangsúlyt a zöldségekre kell helyezni. Mindez segít felkészíteni az emésztőrendszert a böjtre.
A böjt után
A böjtöt néhány napos nyersétel diéta ételek követheti. A szervezetet lassan kell visszavezetni a szilárd ételekhez. Legalább egy hetet várhatunk, mielőtt húst, tejtermékeket és halat vennénk újra az étrendünkbe. Célszerű könnyebb ételekkel, diófélékkel, magvakkal, gabonafélékkel kezdeni a böjt utáni étkezést.
Fontos tudni: A böjtölést ideális esetben orvosi felügyelet mellett kell végezni, különösen az alapbetegségben szenvedők vagy az állandó gyógyszereket szedő egyének esetében. Az orvosi felügyelet biztosítja, hogy a böjtölés biztonságosan történjen, a hidratációs szint és a lehetséges szövődmények megfelelő ellenőrzése mellett. Az orvosi felügyelet segít csökkenteni a káros hatások kockázatát, és biztosítja, hogy a böjt az egyéni egészségügyi körülményekhez igazodjon.
Ha érdekel, hogyan hat a böjtölés az egyes ayurvedikus testtípusokba tartozó egyénekre, olvasd el vonatkozó blogbejegyzésünket!
Forrás: Benefits of fasting on the immune system, https://shop.dabur.co.uk/blogs/blog/benefits-of-fasting-on-the-immune-system